ÇOK  KONUŞUYORUZ..

ÇOK KONUŞUYORUZ..


Halk arasındaki yaygın kanı, kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu yönünde. Bu iddiayla çıkan ‘bilimsel’ kitaplar bile var. Peki, gerçekten doğru mu bu?

Kadınlar günde ortalama 20 bin kelime kullanıyor; erkeklerin konuştuğu kelime sayısı ise 7 bin. En azından bazı popüler bilim kitaplarının iddiası bu. Birçok uzman bu kitapları kaynak gösteriyor; Ne kadar  bilimsel 

Kadın niye çok konuşur biliyor musunuz?

İçsel dünyasının karmaşasını biraz olsun hafifletmek için. Yaptığı yemekten, giydiği çoraba, sürdüğü allığa kadar eleştirilmeye hazır bir hedeftir kadın. Varlığı görmezden gelinir ama yaptığı görmezden gelinmez. Söylediği duyulur ama ağladığı duyulmaz. Kadın, Biraz kendilerini özgür hissederlerse etiketleri yapışır üstüne bilirler. 

Kadınlara hak ettikleri değer verilmiyor diye konuşuluyor  ya...  Bende sorarım bu durum da, sen bu kadını yetiştirirken hakkını aramayı, hakkına sahip çıkmayı öğrettin mi? Kadın olmaktan önce insan olmayı öğrettin mi? Kendine güvenebilmesi için ne yaptın? Yüz metre ötedeki bakkala mı yolladın? Okuma yazma öğrenecek kadar okutup sonra zamanın geldi deyip evlenmesine, evlendirilmesine göz yumdun.

Kadın, kadın olmayı öğrendi. Çocukken eline tutuşturduğun bebekle anne olmayı öğrendi. Ağlayıp susmayı, bir köşeye atılıp beklemeyi öğrendi. 

Peki Yaşamayı ne kadar öğrendi? Hoş görmek zorunda bırakıldı; gerek ailesinden gerekse çevresinden böyle gördü. Baba evinde görmediği sevgiyi şefkati evlenmekte bulacağına inandırıldı ve hata üstüne hata yaptı kadın. Kimsesiz bırakıldı.

Eğitim şart denmiş ama okutulmamış.  Düşünmesi kısıtlanmış,. Çalışan kadınlar ise hayatı iki taraftan taşımış. Evde onları bekleyen sıcak bir sevgi varsa şanslı, eğer yoksa vay hallerine.. Derin düşünmekten korkuyorum. Evde kadın, sokakta kadın, iş hayatında kadın, bir türlü insan sıfatına sokulamadı kadın. 

Kadın;  adından öteye geçememiş canlı, cinsiyeti konmuş ama hala insan olduğu idrak edilememiş kimilerine göre. Acınası ama birçok kişiye göre bu böyle. Kadın çocuk doğurur. Kadın yemek yapar, kadın evin düzeninden sorumludur, kadın kısmı okumaz, kadın çalışamaz da kocan ne kadar verirse o kadar yersin, o kadar giyersin, fazlası senin neyine…

Kız kısmı otursun evinde okuyup ne yapacak diyen cahil!

Karını hastaneye götürdüğünde bayan doktor istemesini biliyorsun ama...

Kadın emekçidir emekçi 

Analar kız büyütür, yetiştirir, eğitir, yaş gelince (çoğu zaman gelmeden) evlendirilir ve gün gelir emek emek büyüttüğü kızının,  eloğlu tarafından dövüldüğünü, öldürüldüğünü duyar. Gelinlikle çıktığı eve kefenle döner. Babalar böyle tembihler bir de…

Velhasıl, demem o ki, BIRAKIN kadınların çok konuşmasını, Kadının yaşamaya çalışması bile bir emek 

SEN KADIN; SENİ GERENİ, SENİ YERENİ ,SENİ HOR GÖRENİ, SENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATANI ,SENİ MAHVEDENİ  SAKIN ÇEKME.ÇEKECEKSEN İLLA BİŞEYLER ONDAN ELİNİ AYAĞINI ÇEK GİTSİN…

Google+ WhatsApp