BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ANADOLU MEKTEBİ’NİN KÜLTÜR KERVANI PROGRAMINA KATILDI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, ANADOLU MEKTEBİ’NİN KÜLTÜR KERVANI PROGRAMINA KATILDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin işbirliğiyle gerçekleşen “Anadolu Mektebi, Kültür Kervanı” programına katıldı.

KCETAŞ Konferans Salonu'nda gerçekleşen Kültür Kervanı programı kapsamındaki Necip Fazıl Kısakürek paneline Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Tarım ve Köyişleri eski Bakanı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, akademisyenler ile şair ve yazarlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Anadolu Mektebi Tanıtım Filmi gösterisi yapıldı.

Başkan Büyükkılıç, programda yaptığı konuşmada, “Beş üniversitesi olan bir şehirdeyiz. Yaklaşık 80 bin civarında gözleri pırıl pırıl, Anadolu’nun kültürüyle buluşan bir üniversite gençliğinin olduğunun farkındayız. Onların elinden nasıl tutar, onlara nasıl hizmet eder, onlarla ilgili neler yapılabileceğinin kaygısını taşıyoruz” dedi.

Gençliği çok önemsediklerini vurgulayan Büyükkılıç, “Allah’ın izniyle bu gençliğin ülkemizi, insanlığı da geleceğe taşıyacak, üstat Necip Fazıl’ın gençliği ve o anlayışta olduğunu ya da Sezai Karakoç’un deyimiyle diriliş gençliği tanımayı ve tanımlamayı önemsediğimizi vurguluyorum” diye konuştu.

Kadim medeniyetler şehri Kayseri’nin en önemli Selçuklu şehirlerinden birisi olduğunu ifade eden Büyükkılıç, değişik şehirlerden Kayseri’ye gelen gençlere ‘hoş geldiniz’ diyerek, tek tek tebrik etti.

Vali Şehmus Günaydın da gerek Mehmet Akif’in, gerek Necip Fazıl’ın gerekse Sezai Karakoç’un ifade ettiği neslin oluşmasında, yetişmesinde Anadolu Mektebi’nin faaliyetinin çok faydalı olduğunu, çok katkı verdiğini ifade etti.

Tarım ve Köyişleri eski Bakanı, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise Kültür Kervanı programı ile ilgili bilgiler vererek, “Benim çok sevdiğim bu şehri sevmemin sebebi, tarihi ve kültürel yönünden ziyade arkadaşlarımın, dostlarımın olmasıdır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik de yaptığı konuşmada, Anadolu Mektebi’nin vizyonundan ve ilkelerinden bahsetti.

Google+ WhatsApp