Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası söz konusu olduğunda gerekiyorsa hayatımızı ortaya koyuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesini Çankırı'ya bağlayan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açılış törenine video konferans yoluyla bağlandı. Törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara Valisi Vasip Şahin ile diğer protokol üyeleri de yer aldı. Erdoğan, tünelin bulunduğu bölgenin yüksek rakımlı ve eğimli olması sebebiyle ulaşımda zaman zaman sıkıntıların yaşanabildiği bir yer olduğunu söyledi. Erdoğan, "Açılışını yaptığımız tünel sayesinde bu yolu kullanan tüm vatandaşlarımız rahat, hızlı ve güvenli bir seyahat imkanına kavuşacaktır. Bu proje mevcut güzergahı 2,4 kilometre kısaltarak vakitten ve akaryakıttan yılda yaklaşık 7,5 milyon lira tasarruf sağlayacaktır. Tünelle birlikte bu yolun cazibesinin artacağına, yük araçları yanında yolcu taşımacılığında da daha yoğun şekilde kullanılacağına inanıyorum. Kızılcahamam ve Çerkeş ilçelerimiz bu gelişmeden en çok faydayı görecek yerleşimlerin başında geliyor. Tüneli ve bağlantı yoluyla birlikte 3,6 kilometreyi bulan bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum" dedi.

'GEÇMİŞTE EZİYET OLAN SEYAHATLER ŞİMDİ KEYİFLE YAPILIYOR'

Erdoğan, 18 yılda tüm ulaşım hatlarında adeta bir seferberlik başlattıklarını belirterek, "Bölünmüş yollarımızın uzunluğunu 28 bin kilometreye çıkartarak en batıdan en doğuya, en kuzeyden en güneye rahatlıkla ulaşılabilmesini sağladık. Geçmişte her biri eziyete dönüşen ve mecburen çıkılan yolculuklar artık keyifle yapılan seyahatler haline geldi. Başka ulaşım alternatiflerini kullanma imkanı olan pek çok kişinin sırf bu keyfi yaşamak için otomobil ile seyahati tercih ettiklerini biliyoruz. Eskiden sadece güneş, deniz, kum üçgenine sıkışan turizmimiz yaygınlaşan ve standartları yükselen yollarımız sayesinde Anadolu’nun dört bir yanına doğru genişlemektedir. Bir dönem sadece meraklılarının bin bir zahmet ile ulaşabildiği tarihi ve tabi güzelliklerimiz bugün artık 100 binlerin, milyonların akınına uğrayan destinasyonlar haline dönüşmüştür.  Havalimanlarımızdan hızlı tren hatlarımıza kadar diğer ulaşım araçlarının da bu derece etkin kullanılması karayolu ağımızın yaygınlaşmasının bir sonucudur. Hepsi de birbirinin tamamlayan bu ulaşım ağlarımız sayesinde hem insani gelişmişlik hem ekonomik alt yapı bakımından geleceğimize çok daha güvenli bir şekilde bakabiliyoruz. Bu güçlü altyapı dolayısıyla ülkemiz küresel siyasi ve ekonomik düzenin yeniden yapılanma sürecinde dünyanın en önemli üretim ve ticaret merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor" diye konuştu.

'ESERLERİMİZİ BİRER BİRER ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK'

Erdoğan, son dönemde yapılan projelerin önemine dikkat çekerek, "Son dönemde açtığımız köprülerin, yolların, tünellerin önemli bir kısmı Anadolu’nun her köşesinin işte bu büyük potansiyelden rahatça yararlanabilmesini sağlayacak noktalardadır. Bir zaman inşa ettiğimiz yolları gösterip ‘Buraya uçak mı indireceksiniz?’ diyorlardı. Bir zamanlar açtığımız tünellere bakıp ‘Buraları patates, soğan deposu mu yapacaksınız?’ diye alay ediyorlardı. Bir zamanlar kurduğumuz köprüleri gösterip ‘Buradan koyun sürüleri mi geçireceksiniz?’ diye dalga geçiyorlardı. Fakat bu eserler tamamlanıp hizmete açıldığında ilk ve en çok böyle diyenlerin oralardan istifade ettiğini gördük. Tıpkı geçmişte rahmetli Menderes’e, rahmetli Demirel’e, rahmetli Özal’a, bugün 10’uncu vefat yıl dönümü olan rahmetli Erbakan hocamıza yaptıkları gibi bizi de bu tür seviyesiz tacizler ile yolumuzdan çevirebileceklerini sandılar. Ama biz yatırımlarımızı planlarken ve icra ederken sadece ve sadece milletimize baktık. Milletimizin neye ihtiyacı olduğuna, ne istediğine, neye layık olduğuna bakarak eserlerimizi birer birer ülkemize kazandırdık. Dünyanın, yakın tarihin en büyük sağlık krizi ve onun tetiklediği sosyal, ekonomik, siyasi sıkıntılarla boğuştuğu bir dönemde biz hedeflerimize doğru kararlılıkla yürümeyi sürdürebiliyorsak işte bu sayededir" ifadelerini kullandı.

'ULAŞIM YARITIMLARIMIZ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR'

Erdoğan, 2023 hedeflerinin tamamına ulaşarak Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceklerini ve milletin refahını hak ettiği seviyeye yükselteceklerini vurgulayarak, "Bunun için diğer alanlarla birlikte ulaşımda da yatırımlarımızı kesintisiz devam ettiriyoruz. Marmara’yı çepeçevre kuşatan otoyolumuzun son kısımları da bitmek üzeredir. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün silüeti yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Ankara-Niğde otoyolunun tamamını hizmete vererek Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol ulaşımını sağladık. Ankara-İzmir otoyolunun da Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı’nın da inşaatları etap etap sürüyor. Aynı şekilde Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın deneme sürüşlerine de başlandı. Karadeniz dağları ve Toroslar başta olmak üzere zorlu güzergahların tamamındaki tünel inşaatlarımız planlandığı şekilde devam ediyor. İnşallah bu eserlerin tamamını da bitirdikçe milletimizin hizmetine sunacağız. Ulaşımdan enerjiye kadar kalkınmanın temel unsuru olan altyapı elbette önemlidir. Ama asıl olan bu altyapının üretime, istihdama, büyümeye katkı verecek şekilde değerlendirilmesidir. Yaptığımız yollardan sadece insanların ve yüklerin değil aynı zamanda geleceğimizin de geçtiğine inanıyoruz" dedi.

Google+ WhatsApp