Eski Ekvador Devlet Başkanı Correa´nın sığınma talebi iddiası

Adam kaçıma şüphesiyle aranan eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa´nın, Belçika´dan sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi.
Adam kaçırma suçundan yargılanan eski Ekvador Devlet Başkanı Rafa

Adam kaçıma şüphesiyle aranan eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa´nın, Belçika´dan sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi.
Adam kaçırma suçundan yargılanan eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, 2017 yılından beri Belçika´da yaşıyor. Belçika´nın başkenti Brüksel yakınlarında yaşayan Correa´nın ülkesinde adil yargılanmayacağını söyleyerek sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi.
Correa´nın sığınma talebi iddiasıyla ilgili açıklamada bulunan Belçika Mülteciler ve Vatansız Kişiler Genel Komiserliği (CGRA) Sözcüsü Damien Dermaux kendilerinin bireysel davalar hakkında yorum yapmayacağını açıkladı. Ancak Belçika´da bir iltica talebinin ortalama olarak üç ay içinde kararlaştırıldığını, ancak daha uzun da sürebileceğini söyledi.
Eski bir ekonomist olan Correa, 2007 ve 2017 yılları arasında Ekvador´un Devlet Başkanlığı görevini üstlenmişti. Geçtiğimiz Çarşamba günü Ekvador mahkemesi, Rafael Correa´nın iade edilmesini talep etmişti.
Correa, eski bir milletvekili Fernando Balda´nın 2012 yılında Kolombiya´nın başkenti Bogota´da kaçırılma girişimini emretmekle suçlanıyor.

Google+ WhatsApp