Milletvekili Özdemir maden saha çalışmalarını gündeme getirdi

Milletvekili Özdemir maden saha çalışmalarını gündeme getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir Kayseri'deki maden çalışmaları meclis gündemine taşıdı. Özdemir, Kayseri'de 2002 yılından itibaren maden aramalarında 25.6 milyon lira harcandığı 59 maden sahası bulunduğu söyledi.

Milletvekili Özdemir maden saha çalışmalarını gündeme getirdi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir Kayseri'deki maden çalışmaları meclis gündemine taşıdı. Özdemir, Kayseri'de 2002 yılından itibaren maden aramalarında 25.6 milyon lira harcandığı 59 maden sahası bulunduğu söyledi.
MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri’de yürütülen maden arama çalışmalarının durumuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Özdemir, önerge de  “Kayseri ili ve ilçeleri için yer altı madenleri, petrol ve doğalgaz konusunda yapılan çalışmalara son 25 yılda ne kadar bütçe harcanmıştır? Harcanan bütçenin ilçelere göre dağılımı nasıl olmuştur? Kayseri ili genelinde daha evvel varlığı tespit edilemeyen ancak yapılan çalışmalarla mevcudiyeti keşfedilen yer altı kaynakları var mıdır? Varsa bu kaynaklar hangi ilçelerde keşfedilmiştir? Keşfedilen kaynakların ne kadarlık ekonomik değeri olduğu tespit edilmiş midir?” sorularını sordu.  
Bakanlıktan yapılan açıklamada  59 maden sahasında yürütülen çalışmalar sonucunda Yeşilhisar ilçesinde bakır ve demir rezervlerinin keşfedildiği, rezerv geliştirme çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.
Şehrimize önemli katkısı olacak
Madenciliğin,  kalkınmada önemli bir rol üstlendiğine değinen Özdemir, Cumhuriyetin ilanından sonra günümüze kadar gelinen süreçte ülkemizde madencilik sektöründe arama ve işletme konularında önemli adımların atıldığını söyledi. Özdemir, “Türkiye maden rezervleri açısından önemli bir konumda. Ancak yeni keşiflerin önemi de büyük. Kayserimizin maden rezervlerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi ise bu kaynakların işlenmesi ve şehrimiz ile ülke ekonomisine katkı sağlaması anlamında önem taşıyor. İnşallah önümüzdeki süreçte maden ruhsatlarının temini konusunda, başta bakanlığımız olmak üzere yapılacak yasal düzenlemelerle daha çabuk sonuç alınabilen mekanizmalar hayata geçirilirse bunun madenciliğe, dolayısıyla şehrimize önemli katkısı olacaktır” şeklinde konuştu.
Demir, bakır, krom, altın aranıyor
Bakanlık, 59 maden sahası ruhsatlarının mermer ve enerji hammaddeleri (kömür), metal madenleri (demir, altın, bakır, krom v.b.) ve endüstriyel hammaddeler (feldispat, pomza) grubunda yer alan madenlerinin aranmasına yönelik olduğunu açıklarken Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından da Felahiye ilçesinde, Nadir Toprak Elementleri, Merkez ve Bünyan ilçelerinde ise endüstriyel tuz aramalarına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.
Yeşilhisar’da bakır rezervleri keşfedildi
2002 yılı ile 2019 yılı ilk altı ayı arasında maden, petrol ve doğal gaz arama ve üretim çalışmalarında 25 milyon 675 bin 924 lira harcandı. MTA tarafından yürütülen çalışmalarda Merkez, Develi, Tomarza, Talas ve Felahiye’de  de Pomza, Kaolen-Al ve Diyatomit ve Yeşilhisar’da Bakır, Demir rezervleri keşfedildi. Rezerv geliştirme çalışmaları ise devam ediyor.
[17:01, 23.01.2020] Yasin Dalkılıç: Cangele: Euro 2020'de Türkiye'yi başarılı olacaktır (ÖZEL HABER)
Yasin DALKILIÇ-Samed AYDIN SUN/KAYSERİ, (DHA) - HES Kablo Kayserispor'un efsane futbolcularından Arjantinli Franco Dario Cangele, Kulüp Başkanı Berna Gözbaşı'nın davetlisi olarak Kayseri'ye geldi. Haftasonu oynanacak MKE Ankaragücü maçını izleyecek Cangele, DHA'ya yaptığı özel açıklamada Euro 2020'de Türkiye başarılı olacaktır" dedi.
2007-2013 sezonunda Kayserispor'un formasını terleten ve kulüp tarihinin efsane oyuncularından olan Franco Dario Cangele, Hes Kablo Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı'nın davetlisi olarak Kayseri'ye geldi. Ayağının tozu ile kulüp tesislerine giden Cangele, futbolcu ve teknik heyetle görüşüp hasret giderdi. Eski takım arkadaşı Kayserispor Sportif Direktörü Bülent Bölükbaşı ve Yardımcı Antrenör Gökhan Ünal'la görüşen Arjantinli yıldız DHA'ya yaptığı özel açıklamada" Beni yeniden Kayseri'ye davet eden Başkanımız Berna Gözbaşı'ya teşekkür ederim. Takımın ligdeki durumu belli ama taraftarın desteği ile bu zorluklar aşılacaktır. Ne yardım gerekiyorsa elimden geleni yapmaya hazırım. Taraftarın benimle ilgilenmesi ve paylaşımlarda bulunması beni mutlu ediyor. Şu an zor bir durumdalar. Stadı doldurmalarını istiyorum. Destek verilirse bu süreçten kolaylıkla çıkacaklarına inanıyorum. Yeter ki takıma destek olsunlar" dedi.

Google+ WhatsApp