Trump'la güvenli bölge konuşulacak

Trump'la güvenli bölge konuşulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu toplantısı vesilesiyle ABD’ye gidiyor. Mevkidaşları ile ikili görüşmeler yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump ile görüşmesinde ajandasında, Suriye'nin kuzeyinde kurulma çalışmaları devam eden ve ABD'ye Eylül sonuna kadar süre tanınan ‘güvenli bölge' yer alacak. Erdoğan'ın, ABD'nin iki haftaya kadar güvenli bölge konusunda Ankara'nın beklentileri karşılamadığı takdirde Fırat'ın doğusuna askerî bir operasyon icra edileceği sinyallerini vermesine denk gelen görüşmede; güvenli bölge çalışmalarında gelinen aşama ve bundan sonra atılması gereken adımlar kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Erdoğan, görüşmede Fırat'ın doğusunda 30-35 kilometre derinlikte bir güvenli bölgenin oluşturulmasıyla 2 milyondan fazla Suriyeli mültecinin söz konusu bölgeye yerleştirilmesi planını Trump ile paylaşacak.

PATRIOT VE F-35'LER
Erdoğan-Trump görüşmesinde ayrıca Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle gündeme gelen CAATSA yaptırımları ve Türkiye'ye teslim edilmeyen F-35 savaş uçaklarının durumu da ele alınacak. Görüşmede ayrıca Patriot hava savunma sisteminin de gündeme geleceği belirtiliyor. Erdoğan'ın, New York'ta Trump'ın yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almaya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron ile de ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

 

LİDERLERE HİTAP EDECEK
BM Genel Kurulu'nda liderlere hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye'deki son gelişmeler başta olmak üzere İsrail-Filistin gerilimi ve mültecilerin durumu ilgili birçok konuya değinmesi bekleniyor.

Google+ WhatsApp