Siirtli Yatırımcı Güneşten Elektrik Üretecek

Siirtli A.Kadir Bahadır adlı yatırımcı, iki yıldır üzerinde çalıştığı güneş enerjisi santrali projesi ile elektrik üretecek. Projenin Dicle Yatırım ve Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklendiği

Siirtli A.Kadir Bahadır adlı yatırımcı, iki yıldır üzerinde çalıştığı güneş enerjisi santrali projesi ile elektrik üretecek.
Projenin Dicle Yatırım ve Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklendiğini belirten Bahadır, "Siirt´in güneşi, Siirt´in enerjisi" ismini verdiği çalışmayla elektrik enerjisini Eruh ilçesine bağlı Bilgili köyü hudutlarında kuracağı tesisle üreteceğini söyledi. Güneş santrali ile ilgili bilgi veren Bahadır, "500 KW gücündeki projemiz, yaklaşık 650 bin Euro maliyetindedir. Santralin 1 MW güce yükseltilmesi planlanmıştır. Projenin bitmesinden sonra yılda yaklaşık bir Milyon 600 bin KWH elektrik üretilecek. Bu da takriben yaklaşık 250-300 evin ihtiyacını kapsıyor. Yenilenebilir enerji kapsamındaki projemiz ülke ve bölgemiz için çok önemlidir. Projemiz için; arazi temin edilmiş, yapım işi için DİKA nezaretinde ihale sureti ile yapımcı firma seçilmiş ve anlaşmalar imzalanmıştır. Yapılması gereken tüm iş ve işlemler tesis edilmiş ve nihayetinde projelerimiz TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak, DEDAŞ ile sistem bağlantı anlaşması imza aşamasına gelinmiştir. Projenin temel atma töreni, santral sahasına ulaşım için yaklaşık 700 metrelik yol yapımı ve arazinin tesviyesi işlemlerinin bitimi ile yakından ilgilenen AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören´e teşekkür ediyorum" dedi.
(MND-AKK-AŞ-Y)

28.10.2014 17:10:08 TSI

Google+ WhatsApp