Kayak Sezonu Açılıyor, Kayakseverler Dikkat!

Kayak Sezonu Açılıyor, Kayakseverler Dikkat!

Kayakseverlere Uzman Uyarısı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kayak tutkusu olan yetişkinleri ve çocukları da büyük bir heyecan kaplıyor, ancak uzmanların özelliklesağlıkla ilgiliuyarısını da dikkate almak gerekiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Kayseri OMSSporcu Sağlığı Uzmanı Fizyoterapist Dr. Harun Kızılcı, kayak kazalarının daha çokyorgunlukla geldiğini dile getirdi. Kayakta öğleden sonraları ve özellikle de tatilin son günleri yorgunluğun devreye girdiğine, bu nedenle de en sık yaralanma ve sakatlanmanın bu zamanlarda meydana geldiğine dikkat çeken Dr. Fzt. Harun Kızılcı,”Yorgunluk önemli yaralanma nedenlerinden biri, bu nedenle ne kadar keyif alıyor olsanız da yorulmaya başladığınızı hissettiğiniz anda kesinlikle durun ve yeteri kadar oturarak dinlenin, bu kısa mola sizi olası bir kazadan korumada basit ama etkili bir yöntem, her şeye rağmen bir sakatlanma durumu olursa da sakın yerinizden kalkmayın ve yardım ekibinin gelmesini bekleyin!” şeklinde konuştu.

           Macera aramayın!

Kar üstünde kaymanın şüphesiz büyük bir zevk olduğunu, pistin dik olmasının da heyecanı artırdığını söyleyen Harun Kızılcı, kayak keyfinin hastanede sonuçlanmaması için özellikle kayak yapmaya yenibaşlayanların dik pistten kaçınması gerektiğini ve macera aramamalarını ifade etti.

Fzt. Harun Kızılcı“Kayma hazırlıklarına kayak merkezine gitmeden önce başlayın, mutlaka egzersiz yapın,uyluk ön ve arka grup adalelerini kuvvetlendirmek, vücudu esnetici egzersizler yapmak önemli, bacak egzersizleri hem erken yorulmaya hem de sakatlanmaya karşı faydalı, kayak botlarının tam ayağınıza göre olmasına da çok dikkat edin, sık ya da gevşek botlar, kazalara ve sakatlanmalara yol açıyor.” dedi.

Google+ WhatsApp