Bilirkişi tespit etti: Sözde ‘Oslo görüşmeleri’ parça parça birleştirilmiş

Bilirkişi tespit etti: Sözde ‘Oslo görüşmeleri’ parça parça birleştirilmiş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 7 Şubat MİT kumpası iddianamesinde yer alan bilirkişi raporunda, FET֒nün internet ortamında yayınlayarak kara propaganda yaptığı sözde ‘Oslo görüşmeleri’nin, ‘parça parça birleştirilmiş kayıtlardan’ oluştuğu tespiti yapıldı. Bilirkişi raporunda şöyle denildi; “Kamuoyunda Oslo görüşmeleri olarak bilinen ses kaydının delil disklerinde bulunmadığı, ‘Delil 2’ diskinde bulunan 12 ses dosyasının parça parça birleştirilmesinden oluşturulduğu tespit edilmiştir.”

FETÖ’nün, hükümeti devirmek amacıyla gerçekleştirdiği ilk kalkışma olan 7 Şubat MİT kumpası iddianamesinde, örgütün kara propaganda yapmak için internet ortamında yayınladığı sözde ‘Oslo görüşmeleri’ kaydıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporu yer aldı. Raporda, 13 Eylül 2011 tarihinde bir video paylaşım sitesine yüklenen, kamuoyunda ‘Oslo görüşmeleri’ olarak bilinen ses kaydının delil disklerinde bulunmadığı, ‘Delil 2’ diskinde bulunan 12 ses dosyasının parça parça birleştirilmesinden oluşturulduğu tespiti yapıldı.

DİSKLERİN ORJİNALLERİ ADLİ EMANETTE YOK

FETÖ’nün MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve teşkilata yönelik kumpas soruşturmasında, 13 Ocak 2012 tarihinde, Diyarbakır DTP İl binasında yapılan aramada ele geçirildiği ileri sürülen sözde “Oslo görüşmeleri” kayıtlarının bulunduğu harddisklerde bilirkişi incelemesi yapıldı.  Raporda “Delil 1” ve “Delil 2” olarak adlandırılan disklerin orijinallerinin ‘Adli Emanette’ bulunmadığı, bu nedenle imajlarının da alınmadığı vurgulandı. Bu nedenle incelemede 3 Şubat 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü tarafından alındığı anlaşılan adli imajların kullanıldığı belirtildi.

DİSKLER SAHTE İSİMLE VE DİYARBAKIR’DAN ALINDI

Bilirkişi raporunda Delil 1 ve Delil 2 diskinin, 1 Mart 2011 tarihinde, Diyarbakır’da AVM içinde bulunan bilgisayar mağazasından, ismini Zekeriya G. olarak bildiren bir kişi tarafından nakit olarak satın alındığı belirtildi. Ancak internet, çeşitli kaynak ve veri tabanları üzerinde yapılan incelemede Zekeriya G. isminde bir kişiye rastlanmadığı ifade edilen raporda, mağazadan istenen satış faturasına göre Delil 1 ve Delil 2 adı verilen disklerle birlikte toplam 4 adet disk alındığı, 2 farklı hard diske ise arama ve el koyma tutanaklarında rastlanılmadığı bildirildi.  

KAYITLAR BİLGİSAYAR ORTAMINDA DÜZENLENDİ

Raporda Delil 2 diskinde bulunan 12 adet ses dosyasının 20 Ağustos 2011 tarihinde bilgisayar ortamına aktarıldığı, 5 Ocak 2012 tarihinde ise Delil 2 diskine kopyalandığı tespiti yapıldı. Kopyalanma saat, dakika ve saniyelerinden yola çıkan bilirkişiler dosyaların 20 Ağustos 2011'de kayıt cihazından bir bilgisayara, 5 Ocak 2012 tarihinde de kopyalarının bilgisayar veya USB Flash bellek gibi çok daha hızlı bir cihazdan Delil 2 diskine aktarıldığını belirledi.

Google+ WhatsApp