Şehit Eşleri Devlet Övünç Madalyasını Çocuklarıyla Birlikte Aldı

Şehit Eşleri Devlet Övünç Madalyasını Çocuklarıyla Birlikte Aldı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kayseri’deki 4 şehit ailesi ile 2 malul gaziye gönderilen “Devlet Övünç Madalyaları” düzenlenen törenle hak sahiplerine Vali Orhan Düzgün tarafından verildi.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle eş zamanlı olarak Kayseri Valiliği’nde de Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni düzenlendi. Törene Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv.Plt. Tuğgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halil Büyüknalbant, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Uğur Özcan, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv.Plt. Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, sivil ve askeri erkân, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.
Vali Düzgün, Kayseri Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen törende sözlerine “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tevcih edilen ve Sayın Cumhurbaşkanımız adına sizlere tarafımdan teslim edilecek olan ‘Devlet Övünç Madalyası’, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve büyük Milletimizin sizlere vefasının bir sembolüdür ve nesilden nesile aktarılacak bir gurur kaynağıdır” ifadeleriyle başlayarak vatan ve millet için canlarını ortaya koyan şehitlerin ve onların yakınlarının bugün gurur günü olduğunu dile getirdi.
Vali Düzgün, aziz vatanın korunması, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin, emniyet ve asayişin devamı için canını ortaya koyarak görevini yapan bütün kahramanlarla iftihar etiklerini ifade ederek, “Şehitlik ve gazilik bu dünyada bir insanın ulaşabileceği en kutlu makamlardandır. İnancımıza göre; vatanları, milletleri için mücadele ederken hayatlarını kaybedenlerin makamının şehitlik olduğunu, ilahi emirde de ‘Onlara ölüler demeyiniz, zira onlar diridirler’ denildiğini biliyoruz.” diye konuştu.
“Şehadet mertebesine ulaşarak Cennetin kapısı aralayan şehitlerimizin sayesinde bugün bu topraklarda bağımsız ve özgür olarak varlığımızı sürdürebiliyoruz” diyen Vali Düzgün, şehitler için Mehmet Akif Ersoy’un şu dizelerini paylaştı:
“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid’i...
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"Gömelim gel seni tarihe" desem, sığmazsın.
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.”
Sınırlarda vatanı koruyan, şehirlerde terörle mücadele eden her kahraman askerin ve polisin bu vatan topraklarındaki ebedi varlığımızın birer sembolü ve güvencesi olduğunun altını çizen Vali Düzgün, şöyle devam etti:
“Şehitlerimiz ve gazilerimiz, gönüllerimizin en mutena köşesinde yer alırken; Vatanımızdan sonra Şehitlerimizin bizlere bıraktıkları en değerli emanetler siz çok kıymetli şehit aileleridir. Yakınlarını kaybetmenin acısını, şehit ailesi olmanın gururuna dönüştürmesini bilen, bu yüksek bilince ve ruha sahip olmanın canlı ifadeleri olan siz değerli şehit aileleri; Vatanımızı ve siz şehit ailelerini korumak ve kollamak bizlerin asli görevidir. Bu duygularla başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazi ve şehitlerimizi yeniden rahmetle, minnetle, hürmetle anıyor, Hayatta olan gazilerimize sağlıklı ömür dileklerimle şükranlarımı sunuyor, Şehitlerimizin kıymetli ailelerine ve milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.”
Vali Düzgün, konuşmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız adına “Devlet Övünç Madalyası”nı hak sahiplerine takdim etti. Şehit Polis Memuru Soner Vural’ın eşi Keziban Vural 9 yaşındaki kızı Sude Nur Vural ile, Şehit Piyade Uzman Çavuş Soner Akbulut’un eşi Ayça Akbulut 3 yaşındaki kızı Ayşe Akbulut ile, Şehit Polis Memuru Resul Erdal Aydemir’in babası Mehmet Aydemir, Şehit Polis Memuru Ünal Kayhan’ın babası Ahmet Kayhan Övünç Madalyalarını Vali Düzgün’den aldılar. Gazi Polis Memuru Ömer Faruk Altunel ve Gazi Jandarma Onbaşı Cuma Çıldır’a da Övünç Madalyaları Vali Düzgün tarafından verildi.
Vali Düzgün ve beraberindekiler törenin ardından, düzenlenen kokteylde şehit aileleri ve gazilerle bir süre sohbet etti.

Google+ WhatsApp