TBMM CHP GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU    ...    “Türkiye artık eski Türkiye değil”    ...    ''Bütün gücümüzle, onlara yardımcı oluruz”    ...    ''Kırk dereden su getirmenin ne alemi var?”    ...    Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da    ...    Kocasinan, Bu Sefer Diyabet Farkındalığı İçin Ağaç Dikti    ...    Kültür Yolu'nda Fotoğrafçılık Eğitimi    ...    Kayseri'de 10 Milyon Yıl Önce Canlı Yaşamış    ...    "Kayseri, Kalbimi Bıraktığım Bir Şehir"    ...    İlçelere Rekor Yatırım    ...     Sitene Ekle Ana Sayfam Yap İletişim Künye 20.11.2017
Teknoloji      Sağlık      Yemek Tariflari      Magazin           Foto Galeri     Video Galeri     Gazete Manşetleri
Ana Sayfa      Güncel      Kayseri      Türkiye      Politika      Dünya      Ekonomi      Spor      Eğitim      Kültür Sanat
Pınarbaşı meclis üyelerinde 7 istifa
Çelik ve Cabbar Çalışmaları Yerinde İnceledi
Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Bünyan'da Kutlandı
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde
Giresun’un Şebinkarahisar İlçesinde Bulunan Haşhaş Deresi’nde Erozyona Son…
Giresun’un Şebinkarahisar İlçesinde Bulunan Haşhaş Deresi’nde Erozyona Son… ...
Ekonomi 07-07-2017 16:29

Proje Alanında Yılsonuna Kadar 50 Bin Fidan Toprakla Buluşturulacak…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Haşhaş Deresi’nde yaşanan erozyonu bitirmek için başlattığı çalışmalarda sona yaklaştı. Teraslama uygulamalarının devam ettiği proje alanında yılsonuna kadar 50 bin fidan toprakla buluşacak.

Çalışma 10 Bin Dekar Alanda Yapılıyor

Şebinkarahisar’da çalışmaları devam eden Haşhaş Deresi Erozyon Kontrol Uygulama projesinde sona yaklaşıldı. Proje çerçevesinde 10 bin dekar alanda teraslama çalışmalarının yapılması planlandı ve bu çalışmada sona yaklaşıldı. Teraslama çalışmalarının tamamlanmasının ardından fidan dikim mevsimi olan sonbaharda bu alana 50 bin fidan dikilerek yaşanan erozyona son verilecek.

Diğer yandan ilçede bu proje ile birlikte toplam 20 bin dekar alanda erozyon çalışması sürdürülüyor. Bu alanlardaki çalışmaların tamamı bu yıl sonu itibarıyla bitirilerek, erozyon sebebiyle toprakların yok olması engellenecek.

“Erozyonla Taşınan Toprak Miktarını 168 Milyon Tona İndirdik”

Son yıllarda iklim değişikliğinin etkilerini bütün dünyada gözlemlendiğini ve insan faaliyetlerinin hızlandırıcı tesiriyle özellikle kurak, yarı-kurak alanlarda çölleşmenin arttığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Türkiye olarak çölleşme ve erozyonla mücadelenin öneminin farkında olarak çalışıyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte Türkiye’de 1970’li yıllarda 500 milyon ton olan yıllık erozyonla taşınan toprak miktarını 168 milyon tona indirdik” ifadelerini kullandı.

“Son 14 Yılda 3 Milyar 750 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturduk”

Bu başarının kolay elde edilmediğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Bakanlık olarak büyük özveri gösterdik. Tabi kaynaklarımızı en hassas şekilde koruduk. Şebinkarahisar’da da erozyonla mücadele anlamında çalışmalar yürütüyoruz. Haşhaş deresinde yapılan çalışma bu projelerden sadece birisi. Ülke genelinde özellikle ağaçlandırma hususunda destan yazarak son 14 yılda 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Etiketler :
Giresun’un - Şebinkarahisar - İlçesinde - Bulunan - Haşhaş - Deresi’nde - Erozyona - Son… -
Evden eve nakliyat Gaziosmanpaşa evden eve nakliyat Başakşehir evden eve nakliyat Çöp konteyner
Sitene Ekle Ana Sayfam Yap İletişim Künye 20.11.2017
Tüm hakları saklıdır 2012 ®
Yazılım : Networkbil.net